Kouření a zdraví

Kouření.
Velké téma nejen mladé generace.
❗️Zastávám názor, že kdyby se úplně přestaly prodávat cigarety a obecně tabákové výrobky (já vím, někdy jsem hodně naivní), tak by se razantně snížil počet (nejen) onkologických onemocnění.
❗️Následky kouření jsou především dlouhodobé a velmi podceňované.
❗️V jedné cigaretě najdeme skoro 70 prokázaných (nebo pravděpodobných) karcinogenních látek. Dost smutné.
Například nikotin, který patří mezi jedny z nejvíc toxických látek, je smrtelný již při nějakých zhruba 40-60 mg – v jedné cigaretě se pro představu nachází cca 1-3 mg. Navíc prochází i bariérou, která má chránit náš mozek před toxickými látkami, prochází přes placentu i do mateřského mléka.
❗️Dále bych mohla vypíchnout kadmium, které je silně toxické vůči ledvinám, kde se kumuluje pak již po celý život.
❗️Kuřák má samozřejmě v krvi i v ledvinách mnohem vyšší množství kadmia než nekuřák.
❗️Dále se při kouření tvoří oxid uhelnatý (CO)= mnohem lépe se váže na hemoglobin, což brání navázání kyslíku (čím více CO v těle, tím nižší prokrvení a okysličení).
Dále kouření podporuje vznik osteoporózy = podporuje řídnutí kostí. Nebo třeba snižuje přísun živin a kyslíku pro plod těhotné ženy.
❗️Kouření rapidně zvyšuje riziko skoro jakékoliv onkologické diagnózy, infarktu, mozkové mrtvice, žaludečních a střevních vředů, respiračních onemocnění a tak dál a dál.
A neexistuje nic jako “zdravější cigareta”. Prostě ne. Bohužel.
❗️I dlouhodobé pasivní kouření = pobyt v kuřáckém prostředí má silně negativní dlouhodobé zdravotní důsledky.
✅A v tento moment nezáleží na tom, kolikrát jsme do kontaktu přišli s tabákovými výrobky v minulosti. Čas nevrátíme. Důležité je, aby nebyly součástí naší přítomnosti a budoucnosti. Nikdy není pozdě přestat!💛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *