Autoimunitní protokol

Autoimunitní protokol (AIP)

Slouží pro léčbu nejrůznějších autoimunitních onemocnění. Tato onemocnění jednoduše spočívají v tom, že náš vlastní imunitní systém se dostane do fáze, kdy tvoří protilátky proti nám vlastní části těla. A jelikož střevo je obrovsky důležitá součást naší imunity, v tomto protokolu se právě na něj a jeho uzdravení zaměřujeme. AIP není jen o tom, že do stravy něco přidáme a něco vynecháme. Je také o tom, jaké nové návyky udělat v celkovém životním stylu. K tomu se ale dostanu později. Buňky imunity a buňky střeva spolu intenzivně spolupracují a komunikují.

Pokud se dostaneme do fáze propustnosti střeva nebo třeba nevhodného složení a poměru prospěšných a patogenních bakterií, které tvoří střevní mikrobiom, dochází k narušení funkce imunitního systému, který právě v tuto chvíli může začít poškozovat nějakou tělu vlastní tkáň.

Jelikož nadbytečné množství cukrů ve stravě je potravou spíše pro patogenní střevní mikroorganismy (když jíš, tak nedáváš stravu jen sám sobě, ale především milionům různých mikroorganismů, které ve tvém těle jsou), v AIP jsou cukry razantně omezovány a složené sacharidy jsou omezeny taktéž, vše záleží na kontextu.

Vyřazení potravin: trvá 1-2 měsíce. Nejčastěji se vyřazuje alkohol, káva, čokoláda, průmyslově zpracované potraviny, cukr, umělá sladidla, luštěniny, obiloviny, některé druhy zeleniny jako rajčata a podobně, a také ořechy a semena. Důležité je vynechat konzervanty, emulgátory a barviva. Proto průmyslově zpracované potraviny s velmi dlouhým složením nepřicházejí v úvahu. Potravin je více, netřeba zde ale jmenovat úplně všechno, pokud máte dotaz, zda daná potraviny patří/nepatří, klidně se ptejte.

Zařazení potravin: trvá 1-2 měsíce v tom stejném období jako vyřazení. Je třeba přidat do stravy potraviny, které působí blahodárně na střevo, které jsou zdrojem probiotik a prebiotik a zde bych zmínila například fermentované potraviny (viz. starší příspěvek), silné vývary všeho druhu, ryby, zdravé tuky jako avokádo atd. atd.

U vyřazení a zařazení potravin zmiňuji 1-2 měsíce což je individuální a na domluvě s tím, kdo vás AIP provází. Ovšem platí čím déle, tím lépe. Poté se vyřazené potraviny začnou zase zařazovat. Začíná se těmi, u kterých například není tak vysoká šance na spuštění silné reakce těla na tuto potravinu. Potravina se dává v malém množství – po polovině malé lžičky a čeká se čtvrt hodiny, poté se dává větší lžíce a čeká se 2 hodiny a poté, pokud je pacient stále bez reakce, se dává běžná porce potraviny a čeká se až 7 dní, někdy méně. Dle (ne)reakce pacienta potravinu již konzumuje normálně dále nebo nikoliv.

Existují i skupiny potraviny, podle toho jak jsou kdy testovány, ale tohle není třeba rozebírat, tohle stačí, aby věděl ten, kdo vás AIP vede.

Co dále kromě změn ve stravě: vhodný je kvalitní spánek (velmi podceňovaný faktor v léčbě v dnešní době), pohyb, pobyt v přírodě, kontakt s přírodou (aneb nebát se zašpinit v lese), razantní redukce stresu a bezhlavé plnění to-do-listů narvaných vším možným i nemožným. Dále nic nezkazíme filtrem na vodu v kohoutku i sprše a hlavně veškeré krémy, mýdla, šampony a podobné věci, které nanášíme na tělo, volit z řady netoxické kosmetiky. Stejně tak, pokud myjeme nádobí holýma rukama, je vhodné pořídit i tyto přípravky netoxické. Proto teď myslím cokoliv, co přijde do kontaktu s pokožkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *