Souvislosti okolo nás

Změnit životní styl je cesta, která je na celý život.

Nikdy nebude stačit držet měsíc krabičkovou dietu nebo si nechat na dva týdny (nebo klidně na 3 měsíce, to je vlastně jedno) napsat jídelníček a pak se vrátit do starých zajetých kolejí.

Pokud člověk bojuje se zdravím, s tělesnou hmotností a podobně, i za ten krátký čas může pozorovat nějaký postup k lepšímu, pokud se ale vrátí do stejných vzorců, ve kterých žil předtím, i tělo se bude chovat stejně a vypadat za chvíli zase stejně, jako dříve.

Naše tělo je totiž součtem všech rozhodnutí, které v každé minutě děláme. Musíme k tomu samozřejmě přičíst i geny, ale čistě geny způsobí relativně malé procento všech onemocnění v populaci. Minimálně rozhodně o kus menší než to, co způsobí dlouhodobá každodenní rozhodnutí. Geny ovlivní mnoho, ale nemusíme být přímo jejich otroky celý život.

Léky jsou častokrát velmi důležitá a nedílná součást léčby, ale mnoho léků onemocnění jen potlačuje. Viz. léky na potlačení bolesti, která tam vlastně pořád je, ale my ji nevnímáme. Lék přestane působit a bolest jde hned zase cítit. Zrovna tohle mi přijde stejné, jako když by člověku doma pokaždé, když zaprší, pršelo domů rozbitým oknem. Je lepší stírat pokaždé zem od vody nebo opravit okno? Já nejsem proti lékům, protože jsou miliony případů, kdy zachrání život. Kdy jsou opravdu potřeba a klidně i opravdu potřeba celoživotně. Vážně! Ale je i mnoho léků, které jsou v populaci užívány úplně zbytečně. A o tom tady píšu.

Například hormonální antikoncepce napsaná čistě na akné v 15 letech. Tohle je smutný. Kde se asi tak berou různé projevy a náběhy na PCOS a podobné zdravotní nepříjemnosti po vysazení antikoncepce. Kde se berou ztracené cykly po všem možném i nemožném zasahování do kdysi zdravého cyklu, potlačování plodnosti, potlačování produkce hormonů, potlačování nárůstu děložní sliznice a podobně. Dala jsem za příklad tohle, z čeho se velmi jednoduše může stát nekonečný kolotoč zbytečných zdravotních problémů.

Chtěla bych, abychom jsme si teď všichni sami pro sebe odpověděli na pár otázek.

Znamená pro mě viditelná hubenost a zdraví totéž? (Pro mě nikoliv)

Dodávám svému tělu všechny důležité živiny, které potřebuje?

Mám ve svojí stravě plno vitamínů a podobných důležitých živin?

Jak často se hýbu, chodím, protahuji se…?

Jaké mám v životě vztahy?

Jak kvalitně spím?

Kolik stresu mě denně obklopuje?

Nejsem jen v koloběhu plnění to do listů, které mi v závěru třeba vůbec nedávají smysl?

Dělám práci/školu/brigádu/trávení volného času co mě baví a naplňuje?

Jen se prostě všichni zamysleme.

Krásný den.

P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *