Pohybem k dlouhověkosti – Diabetes 2. typu

Pohybem k dlouhověkosti.❤️
Vytrvalostní aktivita dlouhodobě u pacientů s diabetem 2. Typu prokazatelně zlepší citlivosti na inzulín, sníží potřebnou dávky inzulínu, zlepší lipidový profil – hodnoty cholesterolu, nižší riziko kardiovaskulárních komplikací, celkově zlepšuje kompenzaci onemocnění a napomáhá redukci hmotnosti, která je většinou u diabetu 2. typu potřeba.
Druh pohybu se ale u těchto pacientů musí vybírat – jeho benefity samozřejmě (jako vždy a u všeho) musí převažovat rizika, vždy je třeba brát ohled na kardiovaskulární stav, na artrózu a podobné zdravotní obtíže doprovázené diabetes 2. Typu.
Skvělá může být chůze nejen po rovině, ale i v kopcovité části, ideálně doplněná o nordic walkingové hole, dál plavání, rotoped doma, kolo venku, popřípadě lehký běh nebo v zimě běžky.
Vše vždy s ohledem na hmotnost, stav kloubů, stav diabetu, věk pacienta, přidružená onemocnění a kardiovaskulární zdraví.
Nacházíme mnoho pacientů, kteří právě díky těmto vyjmenovaným věcem nemají moc aktivit na výběr.
Ale vždy lze nějaký pohyb najít, jen je třeba se aktivně zajímat u někoho, kdo poradí dobře.
Nikdy neplatí, opět jako u všeho, pravidlo všechno nebo nic.
Pokud má být fyzická aktivita prováděná 6x do týdne, ale člověk je už 4. Den po sobě zaneprázdněný a prostě to nestihl (když to není jen výmluva), pořád má cenu se 5. Den pohnout než to vypustit s vědomím, že tento týden jsem to stejně nezvládla, tak už to nemá cenu.
I kdyby se hýbal 10 minut.
Nezapomínejme, že tělo sčítá každou činnost, kterou uděláme.
I každodenní chůze o jednu zastávku nebo do prvního patra a pak teprve nastoupení do výtahu/autobusu za rok udělá velký součet.
Pohyb dále předchází pozdějšímu rozvoji tzv. syndomu stařecké křehkosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *