Převzít zodpovědnost

Převzít zodpovědnost za své zdraví, za svoji náladu, za lidi okolo sebe, za všechno..může být dlouhý a složitý krok v životě.
Ale náš každodenní svět je výsledkem přesně toho, co každou vteřinu děláme a jak se rozhodujeme.
A je jasné, že mnoho věcí ovlivnit nelze, ale to, jak s těmi věcmi naložíme nebo jestli si z nich vytěžíme i něco trochu dobrého, je jen na nás.
Nemůžeme být naštvaní na člověka, který nám ublížil a svádět na něj to, že my teď máme 3 dny příšernou náladu.
Je to náš postoj a my ji reálně mít nemusíme, protože není nic, co by nás reálně opravdu donutilo.
Pokud jsem nevyspaná, protože vstávám brzy do školy, není to problém vyučujícího, protože není nic, co by nás fakt nutilo chodit na vysokou. Třeba.
A tak je to se vším. Možná to teď zní povrchně a drsně, ale pro mě je tato myšlenka něco, na čem už dlouhou dobu pracuji.
A vlastně je to osvobozující.
Protože pokud v životě nejsme s něčím spokojeni, ale neuděláme radikální změnu, tak musíme někde hluboko uvnitř být smíření s tím, že to tak máme a dále mít budeme.
A i tohle si přiznat nám může shodit břemeno z ramen. Dnes se ve společnosti nosí být nejlepší, nejhubenější, nejkrásněji oblečený a brát největší výplatu.
Ale mnoho lidí u toho vůbec neumí nějak svobodně a zhluboka dýchat.
Dělat i to, co chce a co mu dává smysl, ne jen to, co je ve společnosti ok.
Vytěsnit očekávání okolních lidí je těžké, ale možná ty rozhodnutí, se kterými mnoho lidí okolo nás nesouhlasí a nepodporují je, jsou klíček k více naplněnému životu.
Pokud někomu dává opravdu smysl třeba sportovat 10 hodin denně a ví, za čím jde, tak na tom není nic špatného, ba naopak.
Ale zamysleme se, kolik z nás obětuje milion času čemukoliv, zatímco po té cestě zapomene nebo sám nechápe, o co vlastně usiluje a co by přišlo, kdyby toho dosáhl.
Jestli vůbec by přišlo nějaké vnitřní štěstí.
Pokud půjdeme jenom čistě za tím, co nám dává opravdu smysl a vynecháme u toho něco, co dělá automaticky společnost, budeme okamžitě mít v životě mnohem větší prostor a energii dosáhnout toho, co chceme a co nás šťastnými fakt udělá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *