Vodní dýmka

„Vzhledem k tomu, že tabák je hlavním zdrojem kouře jak ve vodní dýmce, tak v cigaretách, jsou uživatelé vodních dýmek vystaveni mnoha stejným toxickým sloučeninám/vedlejším produktům jako uživatelé cigaret, ale v dramaticky vyšších úrovních, což může ve skutečnosti způsobit zhoršení zdravotních účinků u uživatelů.
V hlavním proudu kouře z vodní dýmky bylo nalezeno několik toxických látek včetně nikotinu, oxidu uhelnatého, karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků, aromatických aminů, aldehydů, furanických a fenolických sloučenin, dehtu, těžkých kovů a amoniaku.
Podobně jako u kouření cigaret bylo zjištěno, že hladiny nikotinu v plazmě jsou u uživatelů vodní dýmky zvýšené, což ukazuje na systematické dodávání nikotinu.
Důležité je, že vdechované objemy jsou znepokojivé, protože dodávají vysoké množství nebezpečných chemikálií ve srovnání s cigaretami. Například aldehydy, jako je akrolein, vyvolávají kardiopulmonální toxicitu, jsou potenciálně karcinogenní a zvýší riziko krevní sraženiny.
Kromě toho jsou PAH karcinogenní, zatímco oxid uhelnatý vyvolává kardiovaskulární onemocnění. „

Vodní dýmka v žádném případě není zdravější náhradou cigaret. A závěr? Jestli chceme být zdraví, musí pro nás být normální nekouřit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *